יום רביעי, 28 באוקטובר 2015

אמרי שפר ט"ו חשון ה'תשע"וגם הסימפוניה הכי מוצלחת מתחילה בתו אחד. (שמואל אייזיקוביץ)

     ''ויאמרו כן תעשה כאשר דברת" (יח, ה יודעים היו המלאכים דרכו של אברהם אבינו לאמור מעט ולעשות הרבה, ולפיכך אמרו: כן תעשה כאשר דברת, אבל לא יותר! ולא כמנהגך להוסיף על האמירה.

     ''זעקת סדום ועמורה כי רבה" (יח, כ(  הרי צריך היה לומר זעקת העשוקים בסדום ועמורה? אלא התירוץ הוא שע"פ רוב, דווקא החמסן הוא זה שזועק, הוא כביכול הנגזל והמקופח... ) ר' יהושע טרונק מקוטנא(

נקודה למחשבה: למה אף פעם לא רואים כותרת בעיתון "מגדת עתידות זכתה בלוטו"?

"וישא עיניו" (יח, ב(
     ולכאורה בפר' לך לך ראינו ששמר אברהם את עיניו ופתאום ואמר הנה נא ידעתי כי אישה יפת מראה את, ואיך עכשיו מרים את העיניים, אלא אם אחד שומר את עיניו הקב"ה שומר עליו וכשפעם נשא את עיניו הוא רואה מלאכים. כדי להבין מה כוחה של ראיה אחת לא כשרה, נספר כאן מעשה מופלא שסיפר הגאון רבי שמואל וואזנר זצ"ל.
     יהודי חשוב באמריקה שבנו הגיע למצוות, רצה להעניק לילד מתנה גדולה, והודיע לו שלקראת יום הבר מצוה שלו הם יסעו לארץ ישראל, לבית מדרשו של הרב וואזנר זצ"ל, ושם יניח לו הרב את התפילין בפעם הראשונה. הילד התרגש מאד מהמתנה הרוחנית שיועדה לו, והכין את עצמו היטב לקראת הטיסה ארצה. האבא ספר לילדֹ ו שהגר"ש וואזנר אמר לו שמספר ימים לפני שהם מתכוננים לצאת מאמריקה, שיתקשר אליו שנית, כדי לוודא שהכל בסדר, ושלא יגיעו לחנם. האבא כבר רכש את כרטיסי הטיסה שעלו לו כ-2200 דולר טבין ותקילין. כשבוע לפני הטיסה מתקשר האב אל הרב, ולתדהמתו הוא שומע את הגאון האדיר בעל "שבט הלוי" אומר לוֹ : החלטתי שלא כדאי לכם לבוא אלי לבני ברק, מה קרה לפתע? שאל האב ההמום, הרי הילד כבר מתכונן לכך נפשית זמן רב, והגר"ש וואזנר מסביר נכון שיש ענין שבפעם הראשונה שהילד מניח תפלין הוא יעשה זאת על ידי רב, אבל האם חשבת – אבא יקר, כמה דברים לא טובים עלול הילד שלך לראות במהלך הדרך הארוכה שתעשה אתו מאמריקה עד לארץ ישראל, וכי הצר שווה בנזק המלך.
     האב ההמום נסה להסביר לרב שהילד עלול להתאכזב בצורה קשה, וכו', אבל כמובן שכל התירוצים והאמתלאות לא הועילו במאומה. שום דבר שבעולם אינו שווה שיקריבו עליו את הנזק שעלול להיות לילד מראיית דברים אסורים, פסק הגאון. והאב המשיך לשאול: ומה אעשה עם שני הכרטיסים שקניתי במחיר של 2200 דולר? ענה לו הרב בזה הלשון: לך ותקנה מסגרת גדולה ויפה, ותשים בתוכה את שני הכרטיסים, ובראש המסגרת תכתוב באותיות קידוש לבנה: הקרבנו את שני הכרטיסים הללו שמחירם היה 2222 דולר, על מנת שהבן יקיר שלנו לא יראה דברים אסורים.
ואכן הבן הזה גדל לנצורות.
חוויית השבוע שלי


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה