יום ראשון, 5 באפריל 2015

אמרי שפר ט"ז ניסן ה'תשע"ה


אמרי שפר ט"ז ניסן ה'תשע"ה 

   השתא הכא, לשנה הבאה בארעה דישראל" – באם מכניסים אורחים ונותנים צדקה, נזכה לגאולה שכן "גדולה צדקה שמקרבת את הגאולה.

     כסף יכול לקנות לך אנציקלופדיה, אבל לא ידע.

     כסף יכול לקנות לך תרופות, אבל לא בריאות.

     כסף זה לא הכל. אבל זה עוזר לשמור על קשר עם הנכדים.

טכנולוגיית מטוסים בספרי תורה (שיחת השבוע 1431)
     בסיס חיל האוויר רמת-דוד. מטוסי קרב ממריאים ונוחתים בנהם מנועים אדיר. המערכות הטכנולוגיות המפעילות אותם הן מהמתקדמות בעולם. מהנדס המטוסים יוסף דרעי נמצא שם, כדי להבטיח שכל המערכות פועלות כתקנן.
     חולפות שנים והוא עובר מפסגת הטכנולוגיה אל הניגוד הגמור – כתיבת סת"ם. הוא יושב בחדר קטן וכותב על קלף אות אחר אות, בעזרת נוצה ודיו, בדיוק כפי שכתבו ספרי תורה לפני אלפי שנים. אבל יום אחד, כשהוא חושב על הקושי לגלול ספר תורה ועל הבלאי שהגלילה גורמת ליריעות ספרי התורה – מבריק במוחו רעיון, ואת ההשראה הוא מקבל מאחת המערכות המתקדמות במטוסים.
     תדהמה בבסיס
     הוא נולד במרסֵי שבצרפת. בהיותו ילד עלתה משפחתו לארץ והשתקעה בכפר חסידים. הוא למד הנדסת מטוסים, התגייס לצה"ל ושירת בבסיס חיל האוויר רמת-דוד. אל הבסיס היה בא שליח חב"ד באזור כדי למסור שיעורי תורה. "השיעורים תמיד חיזקו אותנו", הוא מספר. "באחד השיעורים למדנו על כשרות המזוזות. למחרת אני וחבר החלטנו לבדוק את המזוזות בבסיס. נדהמנו למצוא בתוך הנרתיקים גזרי עיתונים. המראה החריד אותנו".
     שיחת טלפון בהולה לשליח, ובתוך כמה ימים הוחלפו כל המזוזות לכשרות ומהודרות. "האירוע הזה נחרת עמוק בתוכי", הוא אומר. "שם החלה התפנית בחיי. הבנתי שאקדיש את חיי לתחום הסת"ם".
     למה בכוח
     אחרי חתונתו נרשם לקורס לכתיבת ספרי תורה, והוא עוסק בתחום כבר כשלושים שנה. במרוצת השנים נחשף לספרי תורה רבים שנפגמו, מקצתם בעקבות גלילה לא-נכונה: "אירעו מקרים שספרי תורה נפלו מהבימה עקב גלילה חפוזה. הכוח המופעל בעת הגלילה גורם לפעמים לקרעים ביריעות. תהליך הגלילה גם מסורבל, ומצריך שני בני-אדם".
     הוא התחיל לחשוב איך אפשר לשכלל את הגלילה ולעשות אותה מהירה וקלה, ובדרך שאינה פוגעת ביריעות הקלף. ופתאום נולד הרעיון, שגאונותו בפשטותו: "ייצרנו 'עצי חיים' שבהם מותקנים מְסבּים מיוחדים. למעשה הפרדנו את ה'ידיות' מה'צלחות', וכך אפשר לסובב את ה'ידית', ועמה הקלף, בלי להזיז את ה'צלחות'. ב'צלחות' יש תבנית שמאפשרת להן להתקבע על הבימה".
     קשה להתרגל
     כשבידו המוצר החדש, שנרשם כפטנט, הלך אל גדולי ישראל. "הרב וואזנר אמר לי שלוש פעמים 'יישר כוח', בהתלהבות רבה", הוא מעיד. "רבנים רבים אמרו לנו שעשינו תיקון גדול. שימוש בעצי-החיים שלנו מוריד לאפס את הסיכוי שהספר ייפול חלילה מחמת גלילה לא-ראויה". לדבריו כל מי שמנסה להשתמש בעצי-החיים האלה עומד משתאה. "קשה לאנשים להתרגל למחשבה שאדם אחד יכול לגלול ספר תורה בתוך שתיים וחצי דקות, וכמעט בלי מאמץ", אומר הרב דרעי. כשהציג זאת לא-מכבר בתערוכה לפני גבאי בתי-כנסת, אמרו לו: "איפה הייתם שלושת-אלפים שנה?".


חוויית השבוע שלי
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה